Historia kopalni
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 04, kwiecień 2011 19:52
Początki eksploatacji bazaltu w rejonie Rębiszowa sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy założono wyrobisko określone nazwą „Stary Łom”(„Wickenstein”). Okoliczności i daty odkrycia oraz początki eksploatacji złoża nie można było ustalić ze względu na brak odnośnych materiałów ( zniszczonych przez Niemców ). Opierając się na informacjach miejscowej ludności podać można następujące dane: Mały kamieniołom mieszczący się na wschodnim zboczu wzgórza Łysej Góry (Kohleberg), użytkowany przez prywatnego właściciela. Z eksploatowanego bazaltu otrzymywano tłuczeń do budowy dróg. W 1909 roku produkcję nieco zmechanizowano przez zastosowanie wyciągu łańcuchowego do transportu wózków z urobkiem. W 1915 roku zaniechano produkcji z nieznanych bliżej przyczyn. W 1923 roku niemiecka Spółka Akcyjna rozpoczęła budowę kolejki linowej i zakładu przeróbczego mieszczącego się w odległości około 2 km od złoża. Rozpoczęła się więc eksploatacja pierwszego poziomu złoża bazaltu w Wickenstein ( Stary Łom) całkowicie zmechanizowanym systemem. W 1930 roku rozpoczęto budowę pochylni, co dało podwaliny pod przyszłą eksploatację drugiego poziomu. Drugi poziom tego złoża eksploatowano z małymi przerwami (działania wojenne ) do 1952 roku. Z danych historycznych z okresu II wojny światowej wynika, że w Rębiszowie znajdował się największy obóz jeńców angielskich, którzy pracowali w tutejszym kamieniołomie bazaltu. Ze względu na małą rentowność kamieniołomu (mało przodków eksploatacyjnych w zachodniej ścianie wyrobiska, gdyż pozostałe zostały już wyeksploatowane ), dalszej eksploatacji zaniechano.
Budowę kolejki linowej na nowe wyrobisko Łysej Góry ( z zachodniej strony stoku w granicach obecnego złoża „Rębiszów” ) rozpoczęto już w 1942 roku, a pełną eksploatację bazaltu Łysej Góry wznowiono dopiero w maju 1952 roku, tj. gdy stary łom Wickenstein był w trakcie likwidacji. Złoże bazaltu na Łysej Górze zaliczane jest do form pokrywowych związanych z trzeciorzędową formacją bazaltową Dolnego Śląska. Bazalt zalegający w złożu Rębiszów należy do najtwardszych bazaltów występujących w Polsce.
W okresie powojennym od 1 września 1946 roku eksploatację bazaltu na większą skalę prowadziła firma „Bazaltverk Rabischau”. W lutym 1947 roku firma ta oficjalnie przekazała eksploatowany kamieniołom Centralnemy Zarządowi Kamieniołomów i Klinkierni Drogowych we Wrocławiu. Od roku 1947 Kopalnia przechodziła szereg przekształceń organizacyjnych w ramach Zjednoczenia Kamieniołomów Drogowych we Wrocławiu. Do roku 1976 Kopalnia w Rębiszowie była samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym „Rębiszowskie Kamieniołomy Drogowe” podległym Zjednoczeniu Kamieniołomów w resorcie komunikacji. W tym samym roku Kopalnia została podporządkowana wielozakładowemu przedsiębiorstwu państwowemu „Księgińskie kamieniołomy drogowe” w Lubaniu. W dniu 15 czerwca 1990 roku Zarządzeniem nr 214 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej powstało Przedsiębiorstwo Państwowe Łużyckie Kopalnie Bazaltu w Lubaniu w skład którego wchodziły: Kopalnia Bazaltu „Księginki” w Lubaniu i Kopalnia Bazaltu „Rębiszów” w Rębiszowie.
W latach 1960-1990 w Rębiszowskich Kamieniołomach pracowali więźniowie z Ośrodka Pracy Więźniów przy Zakładzie Karnym w Zarębie.
We wrześniu 1997 roku, jeden z poważniejszych klientów ŁKB, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych S.A. Holding z siedzibą w Katowicach wykupiło Kopalnię Bazaltu Rębiszów i utworzyło Spółkę prawa handlowego jako jednostkę Holdingu. Na bazie Kopalni utworzono Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „ PRI - BAZALT ” S.A z siedzibą w Rębiszowie. Kopalnia przeszła proces restrukturyzacji. Zakład produkcyjny został wyposażony w nowoczesny ciąg technologiczny z urządzeniami kruszącymi i sortującymi renomowanych firm zachodnich.
W wyniku przeprowadzenia gruntownych zmian inwestycyjnych a także organizacyjnych poszerzono zdolności produkcyjne wyrobów zarówno pod względem asortymentowym jak i ilościowym. Równorzędne zastosowanie systemu odpylania na poszczególnych elementach ciągu technologicznego oraz systemu płucząco-sortującego w sposób znaczący wpłynęło na zmniejszenie zapylenia w produkowanych wyrobach.
Zastosowanie opisanej technologii pozwala spełnić oczekiwania klientów w zakresie jakości oferowanych wyrobów gotowych i radykalnie zmniejszyło emisję pyłów do środowiska. Zabudowanie kruszarek ekranami dźwiękochłonnymi ogranicza poziom emisji hałasu.
Kruszywa produkowane w firmie „PRI-BAZAL” stosowane były między innymi do budowy odcinka autostrady A4 Wrocław – Gliwice, przebudowy drogi krajowej nr 1 Krośniewice – Łęczyca, Alei Włókniarzy w Łodzi, Ronda Waryńskiego w Łodzi, Pasów startowych na Lotnisku w Lublinku, przebudowy obwodnicy Kutna drogi krajowej nr 2., budowy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Kopalnia posiada własną bocznicę kolejowa, która umożliwia realizacje dostaw kruszyw nie tylko transportem samochodowym lecz również transportem kolejowym. Przy obecnym położeniu geograficznym kopalni posiadanie bocznicy kolejowej pozwala zachować kontakty handlowe z klientami nawet z północno - wschodniej części Polski.
Przedsiębiorstwo „PRI-BAZALT” posiada własne laboratorium wyposażone w niezbędny sprzęt do wykonywania badań niepełnych kruszyw tj. uziarnienia, wilgotności, kształtu ziaren, wskaźnika piaskowego itp. Badania pełne są wykonywane przez niezależne laboratorium drogowe minimalnie raz w roku. Wówczas badaniu podlegają również właściwości fizykochemiczne kruszywa.
Reputacja firmy i marka produktów– Firma PPU „PRI-BAZALT” S.A. jest bardzo dobrze postrzegana na rynku zarówno przez swoich kontrahentów ( Odbiorców i Dostawców ) jak również instytucje finansowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Liczne wyróżnienia oraz certyfikaty pozyskane w ostatnich 5 latach działalności Spółki są potwierdzeniem dobrej reputacji Spółki. Poniższa tabela zawiera wykaz pozyskanych nagród i wyróżnień w okresie 2005-2010 r.
Tytuł wyróżnienia |
zakres |
Lider Rynku, EURO LEADER 2004-2009 |
Najlepsza w Polsce firma w zakresie wydobycia, produkcji i sprzedaży kruszyw bazaltowych |
Solidna Firma 2004-2009 |
Wyróżnienie za terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań oraz poszanowanie ekologii i praw konsumenta |
Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy 2010 r. |
Wyróżniani swoją działalnością wnoszą istotny wkład w rozwój regionu, w tworzeniu rynku pracy oraz stanowią wizytówkę jakości, innowacyjności, nowoczesności i solidności pracy |
Firma Fair Play 2009-2010 |
Przedsiębiorstwa Fair Play" to firmy, które na co dzień respektują wartości etyczne i wzorowo wywiązują się ze swoich zobowiązań zarówno wobec klientów jak i dostawców. Firmy te wyróżniają się zespołem zaangażowanych, kreatywnych i zadowolonych ze swojego miejsca pracy ludzi. |
List Gratulacyjny od Marszałka Województwa Dolnośląskiego |
W uznaniu dla osiągnięć w szczególności na polu promowania zasad etyki, uczciwości, solidności i terminowości w działalności gospodarczej w Polsce. A także za zaangażowanie i wkład w rozwój Dolnego Śląska oraz aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości. |
DUN AND BRATSTREET POLAND |
Przejrzysta Firma |
Stała baza kontrahentów jest kolejnym potwierdzeniem dobrej reputacji firmy. Liczne podziękowania za dobrą współpracę oraz potwierdzenie kontynuacji współpracy w kolejnych latach jest dowodem prawidłowo sprecyzowanej misji Spółki.
Obecnie Spółka zatrudnia ok 70 pracowników z rejonu powiatu lwóweckiego.